Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi 4. Denetim Misyonu Gerçekleştirildi

 Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından finanse edilen Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (MNHRP)'nin 4. Denetim Misyonu 03 Eylül - 13 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Genel Müdürlüğümüz Ağaçlandırma Dairesi Başkanı ve Merkezi Odak Noktası İbrahim Yüzer, Orköy Daire Başkanı Ahmet Başkan, Elazığ Orman Bölge Müdürü ve Taşra Uygulama Birimi Yöneticisi Ziya Polat, Bölge Müdür Yardımcısı ve Saha Yöneticisi Halim Özdemir, Planlama ve Değerlendirme Şube Müdürü ve Proje'nin OGM Sorumlusu M. Metin Avşaroğlu, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü İzleme & Değerlendirme Biriminden ilgil ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD)'dan 8 kişilik ekip (Ülke Program Yöneticisi Dina Saleh, Ekip Lideri Peter Christensen, IFAD Ülke Program Görevlisi Lenyara Fundukova, Doğal Kaynaklar Uzmanı Rikke Grand Olivera, Cinsiyet ve İ&D Uzmanı Stefanio Gnoato, Altyapı ve İnşaat İşleri Uzmanı Michele Pirazzoli, Satınalma Uzmanı Ioseb Tchonkadze ve Finans Uzmanı Sara Lili), Elazığ-Muş-Bingöl illerindeki Proje İl Ekipleri, İşletme Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüğümüzdeki ilgili personelimizin katılımıyla 03 Eylül 2018 Pazartesi günü yapılan açılış toplantısıyla 4. Denetim Misyon çalışmaları başlamıştır. Açılış konuşmalarının ardından, projede bu zamana kadar yapılan yatırımlarla ilgili Proje Yönetici Yardımcısı Yahya Acıkmaz tarafından detaylı bir sunum yapılmıştır. Ardından, İzleme & Değerlendirme faaliyetleri hakkında İ&D Uzmanı Serpil Acartürk tarafından bir sunum yapılmıştır. 

 

Salı-Çarşamba-Perşembe günleri Elazığ, Bingöl ve Muş illerine yapılan arazi ziyaretinde projeden faydalanan köylülerle görüşmeler yapılmış, ormancılık ve toprak muhafaza faaliyetleri, proje kapsamında inşa edilen köy fırınları, çeşmeler, ahır iyileştirmeleri, hane izolasyonu, güneş enerjisi, seralar ve meyve bahçeleri gibi yatırımlar yerinde incelenmiştir.

 

Pazartesi günü, Proje Yöneticisi ve Genel Müdür Yardımcımız Yusuf Şahin'in katılımıyla Genel Müdürlüğümüzde yapılan değerlendirme toplantısıyla arazi uygulamaları, projenin uzatılması ve diğer konular ele alınmış, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Ek finansman sağlanarak projenin 2 yıl daha uzatılması konusunda mutabık kalınmıştır ve ilgili süreç başlatılmıştır. IFAD Denetim Misyonu proje faaliyetlerinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü belirterek proje ekibine teşekkür etmiştir. 

​Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Türkiye Program Yöneticisi Dina Saleh ve beraberindeki heyet Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’i makamında ziyaret etmiştir.

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesinde, 2013 yılından bugüne kadar yapılanlar ve bundan sonraki süreçte yapılacak yatırımlar değerlendirilmiştir.

IFAD Türkiye Program Yöneticisi Dina Saleh, böylesine örnek olabilecek bir projeyi Orman Genel Müdürlüğü gibi köklü bir Kurumla gerçekleştirmekten son derece memnun olduklarını dile getirerek, "Orman Genel Müdürlüğü'nün son derece hızlı karar alıp uygulamaya geçmesi, projemizin amacına ulaşmasındaki önemli bir etkendi" demiştir.

Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, IFAD ile çalışmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini ve gelirlerini arttırmaya yönelik bu ve benzeri projelere önem veriyoruz." demiştir. 

 

Kategoriler

Proje Dokümanları Projenin Alanı Projenin Amacı Haftalık Raporlar Aylık Raporlar Haber Arşivi

Foto Galeri

318