MNHRP Dönem Ortası Değerlendirme Misyonu Gerçekleştirldi

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından finanse edilen Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (MNHRP) Dönem Ortası Değerlendirme Misyonu 25 Eylül - 5 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Genel Müdürlüğümüz Ağaçlandırma Dairesi Başkanı ve Merkezi Odak Noktası İbrahim Yüzer, Elazığ Orman Bölge Müdürü ve Taşra Uygulama Birimi Yönetcisi Ziya Polat, Bölge Müdür Yardımcısı ve Saha Yöneticisi Halim Özdemir, Planlama ve Değerlendirme Şube Müdürü ve Proje'nin OGM Sorumlusu M. Metin Avşaroğlu, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nden Havza Islahı Daire Başkanı ve İzleme & Değerlendirme Birimi Sorumlusu Kürşat Yıldırım ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD)'dan Ekip Lideri Abdelmagid Slama, Ülke Program Görevlisi Lenyara Fundukova, Doğal Kaynaklar Uzmanı Youssef Brahimi, Cinsiyet ve Hedefleme Uzmanı Stefania Gnoato, Altyapı Uzmanı Michele Pirazzoli ve İzleme & Değerlendirme Uzmanı Mohamed El Ghazaly, Elazığ-Muş-Bingöl illerindeki Proje İl Ekipleri, işletme müdürlüğümüz ve bölge müdürlüğümüzdeki ilgili personelimizin katılımıyla 25 Eylül Pazartesi günü yapılan açılış toplantısıyla Dönem Ortası Değerlendirme Misyonu başlamıştır. 

 

Salı günü yapılan arazi ziyaretinde projeden faydalanan köylülerle görüşmeler yapılmış, ormancılık ve toprak muhafaza faaliyetleri, proje kapsamında inşa edilen köy fırınları, çeşmeler, seralar ve meyve bahçeleri gibi yatırımlar yerinde ziyaret edilmiştir.

Çarşamba günü ise Muş ilinden gelen muhtarlarla ve faydalanıcılarla Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’nde toplantı yapılmış ve görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Perşembe günü ise Türkiye Ülke Programları Yöneticisi Dina Saleh ve Asistanı Isabelle Stordeur’un ­da katılımıyla Bingöl ilindeki proje faaliyetleri yerinde görülmüştür. Faydalanıcılarla görüşmeler yapılmış, ormancılık ve toprak muhafaza faaliyetleri, meyve bahçesi, ahır rehabilitasyonu, hane izolasyonu, güneş enerjisi gibi proje yatırımları hakkında detaylı bilgi edinilmiştir.

Cuma günü yapılan değerlendirme toplantısıyla arazi uygulamaları ele alınmış ve projenin kalan süresi için bir yol haritası hazırlanması için gerekli çalışmalar yürütülmüştür.

IFAD Finans Uzmanı Aziz Al-Athwari ve Satınalma Uzmanı Franklin Ibemessie’nin katılımıyla Pazartesi günü (02.10.2017) projenin mali değerlendirmesi ve satınalma evraklarının incelenmesi Ankara’da başlamıştır. Salı ve Çarşamba günlerinde ise daha detaylı olarak devam etmiştir.

 

05.10.2017 Perşembe günü ise Genel Müdür Yardımcımız ve Proje Yöneticimiz Yusuf Şahin’in katılımıyla Orman Genel Müdürlüğü’nde Nihai Değerlendirme Toplantısı yapılmıştır. IFAD Heyeti’nin bulgu ve önerileri, bundan sonraki uygulama süreci ve projenin başarılı bir şekilde yürütülmesine devam edilmesi için yapılması gerekenler bu toplantıda ele alınmıştır.

 

Fotoğraf galerisi için tıklayınız.

Kategoriler

Proje Dokümanları Projenin Alanı Projenin Amacı Haftalık Raporlar Aylık Raporlar Haber Arşivi

Foto Galeri

571